Prženje orašastih plodova tehnika je kojom vrijedi ovladati jer će ono produbiti arome i učiniti ih još kompleksnijima. Prženjem, također, orašasti plodovi dobivaju poželjnu hrskavu teksturu koji mnogi obožavaju bez obzira da li se plodovi koriste dalje u receptu ili grickaju samostalno. Idealni kandidati za prženje su lješnjaci, bademi , orasi, kikiriki, ali i pistacije i pinjoli. Iako samo prženje oraha, lješnjaka, badema i drugih plodova zahtijeva tek 15-ak minuta tijekom cijelog procesa potrebna je potpuna koncentracija jer mogu u vrlo kratkom vremenu pregorjeti i tako izgubiti dragocjene arome.
Nekoliko je načina prženja orašastih plodova, a najpopularnije je ono u pećnici. Prvi korak je zagrijati pećnicu na 180°C i ravnomjerno rasporediti plodove na lim za pečenje na koje ste prethodno stavili papir za pečenje. Po želji možete odjednom peći više vrsta orašastih plodova, iako se zbog različitih veličina najbolji rezultati postižu kad se u pećnici nađe jedna vrsta ploda. Orašaste plodove pecite 5 minuta i nakon toga ih dobro rastresite kako bi plodovi koji su se nalazili na vanjskom dijelu lima dospjeli u sredinu i obrnuto. Plodove pecite još 3 minute. Ukoliko su poprimili zlatno- smeđu boju, a prostorijom se proširio ugodan „orašasti“ miris zadatak je obavljen, no ukoliko niste zadovoljni rezultatom, rastresite orašaste plodove i vratite ih u pećnicu na još 3 minute. Pečenje orašastih plodova u pećnici rijetko zahtijeva više od 8 do 12 minuta. Kada su gotovi, plodove odmah premjestite na tanjur kako bi se ohladili. Zbog visokog sadržaja ulja unutrašnjost orašastih plodova se nastavlja „kuhati“ nakon što se maknu s izvora topline pa prekinite proces dok su tek svijetlo smeđi.
Pržite li orašaste plodove u tavi, dodajte malo ulja za ljepšu boju Foto: Thinkstock
Pržite li orašaste plodove u tavici na štednjaku imajte na umu da je potrebno manje vremena –oko 5 minuta na srednje jakoj vatri da budu gotovi. Također, potrebno ih je često okretati i „premještati“ duž tavice. Orašasti plodovi prženi na tavici neće jednoliko posmeđiti kao oni u pećnici, ali tom je problemu moguće doskočiti uz malo ulja. Jednostavno dodajte čajnu žličicu neutralnog ulja ili maslaca u tavicu i dobro protresite.
Općenito, dodatak ulja je jednostavan način kako osigurati dodatne arome i hrskavost, osobito ako orašaste plodove pečete u pećnici. Pritom je najbolje plodove aromatizirati sličnim uljima, primjerice orahe uljem od oraha, a bademe bademovim uljem za kuhanje. Ulja se dodaje vrlo malo, tek žličica- dvije koje pritom treba ravnomjerno rasporediti prije nego što se plodovi stave u pećnicu. Orašasti plodovi aromatizirani uljima su odlični kao grickalice ili dodatak salatama, no nisu primjereni ukoliko pržene plodove trebate za daljnji recept.
Ako ste raspoloženi za pikantne orašaste plodove jednostavno pomiješajte 1 čajnu žličicu maslaca ili ulja sa 1 žlicom željenog začina, npr. chillijem ili curryjem u prahu i ravnomjerno rasporedite preko plodova prije nego ih počnete pržiti.
I za kraj, imajte na umu da se prženi orašasti plodovi kvare brže od sirovih pa ih potrošite vrlo brzo nakon pripreme.