Ovo su najveće avionske nesreće u svijetu posljednjih 20 godina | Banovici.net
maska
Zadnje iz kategorije:
Korisnika online 1112 | Najnovije vijesti | Najcitanije danas
analyticstracking

Najtragičnija se dogodila na Tenerifima
Ovo su najveće avionske nesreće u svijetu posljednjih 20 godina
 Najtragičnija se dogodila na Tenerifima
"Iako se smatra da je avionski saobraćaj jedan od najsigurnijih oblika prevoza, u svijetu se skoro svake godine desi nekoliko velikih avionskih nesreća u kojima strada na stotine osoba"
BiH & Svijet
Svijet
*** Objavljeno prije 1 decade 1 mjeseca

Iako se smatra da je avionski saobraćaj jedan od najsigurnijih oblika prevoza, u svijetu se skoro svake godine desi nekoliko velikih avionskih nesreća u kojima strada na stotine osoba, javlja Anadolu Agency (AA).

Najveća avionska nesreća u historiji avijacije dogodila se 1977. godine na Tenerifima u Španiji, kada su život izgubila 583 putnika. Nakon te nesreće, po broju žrtva slijedi nesreća iz 1985. godine, kada je japanski avion udario u planinu Fuji, pri čemu je 520 osoba izgubilo život.

Najveće avionske nesreće tokom posljednje dvije decenije zabilježene su u New Yorku, Iranu, Atlantskom i Indijskom okeanu i u prašumama Amazonije.

Avion američke kompanije "American Airlines" 12. novembra 2001. godine se srušio u njujorškom predgrađu Queens kada je poginulo svih 260 putnika i članova posade i pet osoba na tlu.

Već 19. februara 2003. godine desila se još jedna velika avionska nesreća kada se avion iranskog vojnog vazduhoplovstva srušio u planinama te zemlje, a u nesreći je poginulo 275 osoba.

U 2006. godini u tri velike avionske nesreće poginulo je skoro 500 osoba.

Na aerodromu u Irkutsku u Rusiji 9. jula 2006. godine avion je sletio s piste, udario u betonsko zdanje i zapalio se, a tom prilikom je poginula 131 osoba, dok su 74 putnika preživjela nesreću.

U augustu 2006. godine srušio se avion TU-154 kompanije “Pulkovo Airlines” u Ukrajini, na liniji Anapa - Saint Petersburg, a najmanje 170 osoba je izgubilo život.

Iste godine, 30. septembra, avion Boing 737, brazilske aviokompanije nestao je iznad prašuma Amazonije. U nesreći je život izgubilo 155 putnika i članova posade.

Već naredne godine 18. jula, svih 186 putnika i članova posade poginulo je na aerodromu u Sao Paolu, kada je avion sletio s piste.

Sljedeća velika avionska nesreća dogodila se 20. augusta 2008. godine na aerodromu u Madridu kada su poginule 153 osobe, a 19 povrijeđeno.

Tokom 2009. godine desile su se tri velike avionske nesreće. Početkom juna te godine, prilikom pada francuskog aviona u Atlantski okean poginulo je 176 putnika i članova posade. Krajem istog mjeseca desila se još jedna avionska nesreća kada se armenski avion sa 142 putnika i 11 članova posade srušio u Indijski okean kod Komorskih ostrva. Samo jedna mlađa osoba uspjela da preživi.

U nesreći koja se desila 15. jula 2009. godine svih 153 putnika i 16 članova posade poginulo je kada se avion kompanije "Caspian Airlines", koji je letio iz Teherana za Jerevan, srušio u blizu grada Kazvina.

Avionska nesreća, koja je dugo vremena bila u fokusu javnosti, dogodila se 10. aprila 2010. godine kod Smolenska. U padu aviona poginulo je 96 putnika među kojima je bio i Lech Kaczynski, tadašnji predsjednik Poljske.

Još jedna velika avionska nesreća se dogodila 26. jula 2011. godine kada je marokanski vojni transportni avion udario u planinu, oko 800 kilometara južno od Rabata. U nesreći je poginulo 78 osoba.

Samo nekoliko mjeseci kasnije, 7. septembra iste godine, u padu aviona tipa "Jak-42" koji se dogodio kod Jaroslavlja, 43 osobe su smrtno stradale.

Nakon toga, 2. aprila 2012. godine avion tipa "ATR 72", ruske aviokompanije "Juter", koji je letio iz Tjumena za Surgut, u Sibiru, srušio se, pri čemu je poginula 31 osoba.

U avionskoj nesreći 11. februara 2014. godine pri padu vojnog transportera u Alžiru poginulo je 77 osoba dok je jedna preživjela sa teškim povredama.

I posljednja nesreća, koja je još uvijek misterija, desila se kada je u subotu ujutro avion "Malaysia Airlinesa" u kojem je bilo 239 putnika nestao na putu za Peking iz Kuala Lumpura.

NAPOMENA: Komentari odrazavaju stavove njihovih autora, a ne nuzno i stavove internet portala banovici.net. Molimo korisnike da se suzdrze od vrijedjanja, psovanja i vulgarnog izrazavanja. Banovici.net zadrzava pravo da obrise komentar bez najave i objasnjenja.

Get Adobe Flash player

PIK.ba - Svijet Kupoprodaje