"Prirodni izvor omega-3 masnih kiselina je riba, a među najbogatijima su losos, tuna, haringa i pastrva."
OMEGA-3 masne kiseline pripadaju grupi esencijalnih, polinezasićenih masnih kiselina. Pojam "esencijalne" znači da ih tijelo ne može samo proizvesti, nego se moraju unositi hranom. Prirodni izvor omega-3 masnih kiselina je riba, a među najbogatijima su losos, tuna, haringa i pastrva. Zbog velika značenja omega-3 masnih kiselina u očuvanju zdravlja, preporučuju se najmanje dva riblja obroka tjedno. No, neki ljudi ne vole ili ne podnose ribu, a često treba znatno više vremena za pripremu takvih jela ili namirnice nisu dostupne.
Značenje i vrijednost omega-3 masnih kiselina prvotno su zapaženi promatranjem stanovništva na Grenlandu. Iako prehrana Eskima i ostalog lokalnog stanovništva nije optimalna (jednolična je i sadrži puno masnoća), njihov krvotok do duboke starosti ostaje zdrav i sposoban za podnošenje napora. Razlog tome je što se velik dio njihove prehrane sastoji od ribe iz hladnih voda, osobito bogate omega-3 masnim kiselinama, koje povoljno utječu na zdravlje srca i krvnih žila.
Osobe koje unose veće količine omega-3 masnih kiselina mogu imati manji rizik za razvoj bolesti zubnog mesa, pokazalo je istraživanje provedeno u Harvardu. Akumulacija bakterija u ustima može dovesti do kronične upale koja uzrokuje gubitak koštane mase i zuba, upozoravaju znanstvenici. Po novim nalazima prikupljenima uz sudjelovanje 9000 ispitanika, upravo omega-3 masne kiseline mogu reducirati ove upalne procese. Nakon što su u obzir uzeli poznate faktore rizika, znanstvenici su izračunali kako je češća konzumacija omega-3 masnih kiselina, primjerice iz ribe, povezana s 22 posto manjim rizikom za bolesti zubnog mesa. Rezultate istraživanja je objavio Journal of the American Dietetic Association.